Przejdź do stopki

Zespół Regionalny Jakubkowianie

    wyświetleń: 2656

Treść

 

Zespół Regionalny JAKUBKOWIANIE powstał w 1996 roku. Jego założycielem był śp. Piotr Maciaś z Bilska. Nazwa grupy wywodzi się od Parafii Jakubkowice, istniejącej już w XIV wieku, a tworzącej obecnie centrum miejscowości Łososina Dolna.

Na pierwsze osiągnięcia młodego zespołu wpłynęło bardzo duże zaangażowanie i autentyczność członków grupy, wsparte fachową wiedzą i radą wielkich osobowości regionu Sądecczyzny m.in. Rudolfa Józefowskiego i Józefa Józefowskiego. Współpraca ta, poparta pracą instruktorów, zaowocowała najwyższymi laurami na przeglądach i festiwalach. Najważniejsze z nich to: I miejsce w XXV Jubileuszowym Karnawale Górskim Bukowina 97, Srebra Ciupaga Zakopane 97’, Łowicki Pasiak 2004.

 

Ponadto przez 20 lat swojej działalności zespół koncertował w kraju i poza jego granicami przedstawiając tańce i obrzędy regionu Lachów Sądeckich, m.in. „Skubacka”, „Kiszenie kapusty”, „Imioniny Piotra”. W dorobku zespołu Jakubkowianie jest wiele wyróżnień, 1-szych miejsc muzyki zespołu oraz kilka nagranych płyt. Obecnie jego kierownikiem i choreografem jest Sławomir Bryniak.

 

Aktualnie Zespół Regionalny Jakubkowianie liczy ponad 60 osób. Oczywiście ta liczba nieustannie się zmienia, ponieważ z różnych przyczyn (studia, praca, obowiązki rodzinne) często ktoś odchodzi z zespołu, ale również nieustanie ktoś nowy zapisuje się do grupy. Zespół dzieli się na grupę starostów i grupę młodzieżową. 

 

Jakubkowianie postanowili ocalić tradycje, obrzędy, melodie, tańce i przyśpiewki z miejscowości położonych nad Dunajcem, a zwyczaje tych terenów są dla nich inspiracją.

 

Więcej informacji na: 

https://www.facebook.com/ZespolRegionalnyJakubkowianie/?fref=ts

Na Skróty