Przejdź do stopki

Skrzętla

    wyświetleń: 1064

Treść

 

Skrzętla

Miejscowość leży w pobliżu Rojówki i jest najwyżej położoną wsią w okolicy, z której rozpościerają się wspaniałe widoki. Do Skrzętli zaliczyć można również szczyt Babia Góra (727 m n.p.m.), znajdujący się w pobliżu skrzyżowania szlaków turystycznych przy kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

Kaplica stoi prawie w centrum lasu i pełni funkcję małego kościółka. Wybudowali ją w 1992 r. mieszkańcy Skrzętli, Stańkowej i okolic Męciny, którzy wcześniej pokonywali znaczną odległość do kościoła parafialnego w Tęgoborzy.

Właśnie tutaj łączą się dwa szlaki turystyczne. Pierwszy – niebieski – biegnie z Rożnowa, przez Ostrą Górę, Tabaszową, Znamirowice, Just, Rojówkę, Skrzętlę i Babią Górę na Jaworz – najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego (921 m n.p.m.). Drugi – żółty – prowadzi nas w dół do przystanku kolejowego w Męcinie (gmina Limanowa; czas przejścia ok. 1 godz. 10 min w górę, ok. 50 min w dół).

Historia

W 1333 r. Skrzętla była własnością Klarysek ze Starego Sącza (aż do połowy XV w.). Później stała się wsią szlachecką, a w 1629 r. jej właścicielem był Jan Kempiński.

Z albumu „Ta ziemia sercu najbliższa” (B. Cetnarowska, S. Golonka, Łososina 2011).

Na Skróty