Przejdź do stopki

Wizyta grupy rekonstrukcyjnej z Węgier

    wyświetleń: 114
Wizyta grupy rekonstrukcyjnej z Węgier

Treść

2 października 2023r. naszą piękną gminę odwiedzili goście z Węgier. Trzech panów ubranych w historyczne mundury z danej epoki i Pani tłumacz, jak nam powiedzieli są miłośnikami historii i tworzą na Węgrzech grupę rekonstrukcyjną.

Przyjechali do Gminy Łososina Dolna, a w szczególności do miejscowości Zawadka, aby zobaczyć na własne oczy miejsca w których rozegrały się wydarzenia o których piszą ich kroniki drugiego Pułku Huzarów Debreczyńskich.

Po przywitaniu przez Sołtysa Zawadki Pana Andrzeja Sromka udali się na Mszę Świętą do kościoła pw. św. Stanisława BM w Tęgoborzy, po której ks. prałat Stanisław Berdzik zaprosił wszystkich na plebanię i krótką rozmowę.

Następnie odbyło się spotkanie w Domu Strażaka z mieszkańcami oraz członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy.

Następnego dnia grupa udała się do Szkoły Podstawowej w Rojówce, gdzie odbyło się spotkanie i prelekcja dla dzieci i młodzieży szkolnej. 

Po spotkaniu wraz z Sołtysem udali się na Zawadkę - Rozdziele zobaczyć te miejsca, gdzie rozegrały się wydarzenia z pierwszej wojny światowej.

Następnie wszyscy udali się do Urzędu Gminy Łososina Dolna na spotkanie z Panem Wójtem Andrzejem Romankiem, gdzie po miłej i ciekawej rozmowie Pan Wójt oraz Sołtys Zawadki otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty wystosowane przez Burmistrza Debreczyna.

Grupa rekonstrukcyjna starała się przedstawić historię Kazimierza Połomskiego oraz ówczesnych mieszkańców Zawadki i dziękowała za to, że ich przodkowie zostali uratowani. Jest to już druga wizyta w tym roku Węgierskich przedstawicieli w Zawadce i naszej gminie.

 

Autor i fot.: Andrzej Sromek

Na Skróty