Przejdź do stopki

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

    wyświetleń: 537
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

Treść

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w kościele parafialnym w Michalczowej Ks. Proboszcz Damian Kostrzewa w koncelebrze z Ks. Piotrem Drewniakiem dziekanem i Proboszczem Parafii w Łososinie Dolnej odprawili Mszę św. w intencji Ojczyzny oraz pracowników urzędu gminy i instytucji działających na terenie gminy.

Po Mszy św. wszyscy w uroczystym szyku przemaszerowali przed pomnik znajdujący  się przy Szkole Podstawowej w Michalczowej.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe szkół, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, instytucji, Aeroklubu Podhalańskiego, Koła Łowieckiego „Łoś”, oraz Parafialno – Gminna Orkiestra Dęta z Łososiny Dolnej pod batutą Pana Tadeusza Szkarłata.

Wójt Gminy Łososina Dolna Pan Andrzej Romanek, oraz Radny Powiatu Nowosądeckiego Pan Marek Pławiak  w okolicznościowym wystąpieniu nawiązali do historii odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918.

-„Wiele pokoleń Polaków walczyło w powstaniach, aby Polska znów zagościła na mapie Europy. Przelana krew i ofiary dały w końcu upragnioną niepodległą Ojczyznę. My współcześni musimy doceniać trud i przelaną, w imię wolności, krew. Ale czy potrafimy mądrze i odpowiedzialnie tę wolność wykorzystać dla siebie i przyszłych pokoleń? To pytanie musi zadać sobie każdy z nas i na nie odpowiedzieć. Z tej wolności musieli zdać egzamin, tak jak egzamin z własnego życia zdali Ci, którzy z bronią w ręku wskrzesili naszą Ojczyznę i dali Narodowi Polskiemu wolność. Oby już nigdy Polacy nie musieli składać na „ołtarzu wolności” ofiary z własnego życia”  - podkreślał Andrzej Romanek, wójt Gminy.

Następnie przy akompaniamencie werbli poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym martyrologię mieszkańców Michalczowej i Łęk.

Kwiaty składali:

 • Wójt Gminy Łososina Dolna Pan i Pełnomocnik Wójta Gminy Pan Józef Szkarłat,
 • Delegacja Rady Gminy,
 • Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Pani Grażyna Prusak- Burdacka,
 • Radny Powiatu Nowosądeckiego Pan Marek Pławiak,
 • Dyrektorzy Szkół Podstawowych z Gminy Łososina Dolna,
 • Delegacja jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy,
 • Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna Pani Monika Sowa wraz z pracownikami,
 • Radna wsi Michalczowa i Łęk,
 • Rada Sołecka wsi Michalczowa,
 • Sołtys i Rada Sołecka wsi Łęki,
 • Niepubliczne Przedszkole i Żłobek „TĘCZA”,
 • Rada Rodziców i uczniowie Szkoły Podstawowej wMichalczowej,
 • Przedstawiciele Stowarzyszenia i Grupy Regionalnej „Michalczowa”,
 • Przedstawiciele Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej,
 • Przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Łososinie Dolnej,
 • Koło Łowieckie “Łoś” z Łososiny Dolnej,
 • Przedstawiciele Spółdzielni „Rolnik” w Łososinie Dolnej.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej w Michalczowej.

Uroczystą akademię poświęconą walce o niepodległość na terenie Sądecczyzny przygotowali nauczyciele szkoły:

 • Montaż słowno-muzyczny - Panie Wioletta Hajek, Małgorzata Jaśkiewicz,
 • Dekorację okolicznościową - Panie Jadwiga Kocoń, Małgorzata Stosur. 

W trakcie tej prezentacji wystąpiła Kseniia Reshtakova, uczennica klasy VI – dziecko z matką musiało uciekać z Ukrainy przed bombardowaniami. Jest pytanie, czy my tego doświadczyliśmy?

Od 1 września 2022 r. Kseniia kontynuuje nauczanie w Szkole Podstawowej w Michalczowej i dzięki ogromnej pracy nauczycielki Pani Wioletty Hajek potrafiła po polsku z akcentem ukraińskim zaprezentować wiersz „Ojczyzno Ma”, który oddaje tragedię narodu Polskiego w przeszłości, a jednocześnie obrazuje współczesny dramat Ukraińców, gdzie „Brat zabija brata”.

Odbyło się także wręczenie nagród uczniom - laureatom Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznych. Fundatorami nagród była Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Michalczowej. Pragniemy podziękować Pani Ewelinie Nowak oraz Kindze Gwiżdż za przygotowanie nagród w kolorach narodowych. To bardzo cenna i pracochłonna inicjatywa, która daje nadzieję, że wspólnie dbamy i pielęgnujemy to, co najważniejsze wolność i niepodległość. Pan Andrzej Mliczek - Kierownik Grupy Regionalnej Michalczowa zadbał o oprawę muzyczną i techniczną uroczystości, zaś Pan Daniel Kocoń przygotował relację fotograficzną. Dziękujemy.

 Na zakończenie uroczystości przy akompaniamencie orkiestry wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.

- „Świętujemy dzisiaj odzyskanie przez Polskę niepodległości” – mówił Radny Powiatu Nowosądeckiego Marek Pławiak. -  „Pamiętajmy, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, uczyć się jej i robić wszystko, aby ją zachować. Dziękuję pedagogom, rodzicom i władzom gminy, że pamiętają o takich ważnych datach w historii Polski i pokazują młodym pokoleniom, co to znaczy patriotyzm” – podkreślał Radny.

* Opracowanie: Szkoła Podstawowa w Michalczowej, fot. Daniel Kocoń.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Na Skróty