Przejdź do stopki

Cyfrowa Gmina i cyberbezpieczeństwo - mamy dofinansowanie!

    wyświetleń: 115

Treść

Gmina Łososina Dolna pozyskała 334 950,00 zł dofinansowania w ramach konkursu Cyfrowa Gmina. Grant finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Grant zostanie wykorzystany na rozwój cyfrowy oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia. Gmina, zgodnie z założeniami programu, część dofinansowania przeznaczy na zakup oprogramowania i urządzeń zwiększających bezpieczeństwo informacji przetwarzanych na naszych systemach informatycznych (oprogramowanie antywirusowe/antyspamowe do poczty elektronicznej, oprogramowanie do zarządzania siecią z funkcją centralnego zarządzania dostępami i uprawnieniami użytkowników oraz ochrony przed wyciekiem danych), szkolenie pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz diagnozę cyberbezpieczeństwa, a część na zakup sprzętu i oprogramowania zwiększającego stopień cyfryzacji jednostki (stacje robocze z oprogramowaniem biurowym dla urzędu oraz dla podległego Ośrodka Pomocy Społecznej, tablety, skanery do cyfryzacji dokumentów, switche zarządzalne, bezprzewodowe punkty dostępu w celu utworzenia odseparowanej sieci dla interesantów urzędu).

Efektem realizacji grantu będzie wdrożenie zabezpieczeń zarówno prewencyjnych (ochrona poczty elektronicznej przed spamem i złośliwym oprogramowaniem, ochrona przed wyciekiem danych), jak i detekcyjnych (monitoring działań użytkowników i zdarzeń w sieci). Ponadto ułatwione zostanie centralne zarządzanie sprzętem i oprogramowaniem komputerowym, a sprzęt komputerowy w urzędzie i OPS zostanie odnowiony, co przełoży się na jego większą wydajność i bezpieczeństwo.

- „To już kolejne środki pozyskane na cyfryzację naszego Urzędu Gminy i Ośrodka Pomocy Społecznej. Czasy się zmieniają, a my musimy iść z duchem czasu. Chcemy cyberbezpiecznego i sprawnego urzędu, a nowoczesne narzędzia to zapewniają. Dzisiaj większość spraw wykonujemy zdalnie i taki zdalny e-urząd chcemy wdrożyć w gminie Łososina Dolna” - podkreśla Andrzej Romanek wójt gminy.

W chwili obecnej gmina jest na etapie procedury podpisywania umowy ze Skarbem Państwa, w imieniu którego działa Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

 

Na Skróty