Znani krajanie
Prof. zw. dr hab. Józef Kuźma
Urodzony 30 listopada 1935 roku w Łososinie Dolnej. Tutejszą szkołę podstawową ukończył w 1949 roku. Absolwent Sankt Petersburskiego Agrarnego Uniwersytetu w latach 1953 - 1958. Studia pedagogiczne ukończył w Ośrodku Ministerstwa Oświaty w Warszawie w latach 1962 - 1963. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie w 1969 roku, stopień doktora habilitowanego w zakresie ekonomii rolnictwa - andragogiki rolniczej w Akademii Rolniczej w Krakowie w 1974 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego nauk humanistycznych otrzymał w 1984 roku, a stanowisko profesora zwyczajnego w 2001 roku.
W latach 1970-1979 pełnił funkcję kierownika Międzywydziałowego Zakładu Upowszechniania Postępu Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1980-1984 był dziekanem Wydziału Pedagogiki i Kultury Wsi Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Następnie w latach 1985-1996 był Kierownikiem Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, a w latach 1996 -2002 był dziekanem Wydziału Pedagogicznego Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie. W latach 2002-2015 pełnił funkcję kierownika Katedry Pedagogiki Rodziny w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego.
Opublikował ogółem 35 książek i prac zbiorowych oraz 264 artykułów i rozpraw o tematyce andragogicznej, pedeutologicznej, oraz pedagogiki społecznej. Z ważniejszych książek można wymienić: Wpływ upowszechniania wiedzy rolniczej na postęp w gospodarstwach chłopskich. PWRiL Warszawa 1972 /praca doktorska/, Drogi i czynniki efektywnego upowszechniania wiedzy i postępu rolniczego. Zeszyty naukowe AR Kraków, nr18/1974 /rozprawa habilitacyjna/, Doradztwo rolnicze. PWN Warszawa 1986, 1988, Optymalizacja systemu pedagogicznego kształcenia, dokształcania i doskonalenia nauczycieli. PWN Warszawa-Kraków 1993. Nauczyciele Przyszłej szkoły. Wydawnictwo Naukowe AP Kraków 2000, Nauka o szkole. Studium monograficzne. Zarys koncepcji (originally published in 2005), Ku dobrej szkole skoncentrowanej na uczniach (co-edited with J. Pułka, 2014), The school of tomorrow centred on pupils (co-edited with J. Pułka, 2015), Scholiologia: Zarys koncepcji ogólnej nauki o szkole (2018), Scholiology, The General Study of School (2018).
Promotor 18 prac doktorskich i 274 magisterskich.
Prof. zw. dr hab. Józef Kuźma Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Łososina Dolna otrzymał 03.05.2010r. - podczas obchodów Święta Kwitnących Sadów.
WNIOSEK KAPITUŁY wraz z UZASADNIENIEM:
/Uchwała Nr 285 /XXXVI/ 10 Rady Gminy w Łososinie Dolnej z dnia 23 kwietnia 2010 roku/
Prof. dr hab. n. med. Antoni Basta
„Z tej szkoły w Tabaszowej Antoni Basta wyruszył w wielki świat”
Jest specjalistą w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej, lekarzem z z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza zdobył w 1972 roku jako absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie, a cztery lata później ukończył I stopnień specjalizacji w zakresie ginekologii i położnictwa. W 1978 roku uzyskał tytuł specjalisty II stopnia w tym zakresie, a rok później uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Karierę naukową kontynuował habilitacją w 1992 roku, a w roku 2000 odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zaszczytny tytuł profesora nauk medycznych. W 2005 roku ukończył specjalizację w zakresie ginekologii onkologicznej.
Jest członkiem licznych prestiżowych stowarzyszeń naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy (aktualny Prezes) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (Prezes Elekt), a także konsultantem wojewódzkim ds. ginekologii i położnictwa dla województwa małopolskiego.
W dniu 15 września 2016r. w Krakowie odbyło się uroczyste pożegnanie przechodzącego na emeryturę naszego rodaka Profesora Antoniego Basty, który przez 45 lat pracował w Klinice Ginekologii i Onkologii Collegium Medicum UJ przy ul. Kopernika 23 w Krakowie, a przez ostatnie 20 lat kierował katedrą i kliniką.
Prof.dr hab.med. Antoni Basta od 20 lat kieruje Katedrą Ginekologii i Położnictwa i Kliniką Ginekologii i Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.W tym czasie rozszerzył zabiegi operacyjne dotyczące narządu rodnego, jak również wprowadził do Kliniki diagnostykę i leczenie raka piersi, który jest najczęstszym nowotworem u kobiet oraz powołał Oddział Chemioterapii i Radioterapii.
Przez około 20 lat pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii i położnictwa. Również przez około 15 lat z ramienia Ministerstwa Zdrowia nadzorował badania profilaktyczne raka szyjki i raka piersi przyczyniając się do znacznego obniżenia zachorowania na te nowotwory złośliwe. Obecnie jako Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej dba o rozwój tej dyscypliny w Polsce.
==> http://www.old.lososina.pl/pl/16242/167569/Benefis_Profesora.html
Pułkownik w stanie spoczynku doktor habilitowany Tadeusz Kmiecik urodził się 4 sierpnia 1935 r. w Łososinie Dolnej, pow. Nowy Sącz.
Przez ponad 40 lat pełnił zawodową służbę wojskową w wojskach lotniczych, ostatnio w Wojskowym instytucie Historycznym Akademii Obrony Narodowej. Pracę doktorską na temat ”Siły powietrzne Republiki Federalnej Niemiec w latach 1956-1976” obronił w WIH w 1985 r. Opublikował kilkanaście książek naukowych zakresu lotnictwa. Obecnie pracuje w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku na stanowisku profesora nadzwyczajnego w instytucie Historii.
Twórca ludowy - rzeźbiarz. Zajmuje się rzeźbą od wielu lat. Jego rzeźby znajdują się w wielu krajach świata. Wykonuje rzeźby i płaskorzeźby realistyczne o tematyce religijnej i świeckiej w drewnie lub w kamieniu według własnego lub powierzonego projektu.
"Zamiłowanie do pracy dłutem towarzyszy mi już od najmłodszych lat. Pierwsze rzeźby wykonywałem będąc nastoletnim chłopcem. W roku 1981 ukończyłem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Moja praca dyplomowa została oceniona wzorowo i zachowana w muzeum szkolnym. Otworzyłem własną pracownie, którą stopniowo powiększałem. Mój 35 – letni dorobek twórczy obejmuje głównie rzeźby i płaskorzeźby realistyczne o tematyce religijnej i świeckiej. Posągi, portrety i figurki wykonuję z drewna i kamienia według własnego lub powierzonego projektu, dostosowując się do indywidualnych życzeń osób zamawiających moje dzieła. Wiele wykonanych przez mnie posągów, reliefów i grup rzeźbiarskich wypełnia wnętrza świątyń. Uwzględniają one charakter kościołów. Wykonanie ich jest różnorodne: naturalne, kolorowane, polichromowane ze złoceniem. Wielkość moich dział rzeźbiarskich jest różnorodna: od bardzo małych, aż do monumentalnych. Jedne z moich rzeźb zostały przekazane Papieżowi Janowi Pawłowi II podczas wizyty w Starym Sączu oraz Nitrze na Słowacji.
Trudnię się również sztukaterią, rzeźbieniem ozdób drewnianych do dekoracji fasad i wnętrz. Moje rzemiosło artystyczne obejmuje przedmioty do użytku codziennego m. in. meble. Wykonane przeze mnie figury w kamieniu pięknie prezentują się w ogrodach.
Moje wieloletnie doświadczenie i fachowość są gwarancją usług najwyższej jakości. Staram się spełniać oczekiwania osób zamawiających moje dzieła rzeźbiarskie"- mówi artysta Marian Pajor.
Kontakt: tel.18 444 83 04, 669 808 306