Wstrzymanie naboru nowych wniosków
Treść
SZANOWNI MIESZKAŃCY GMINY ŁOSOSINA DOLNA !
ZMIANY W PROGRAMIE „CZYSTE POWIETRZE”
Tymczasowe wstrzymanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej naboru nowych wniosków spowodowane jest uszczelnieniem programu oraz dużymi nadużyciami przez grupy nieuczciwych wykonawców.
NFOŚiGW zapewnia, że wnioski złożone przed wstrzymaniem naboru są nadal rozpatrywane i rozliczane. Wstrzymany został jedynie nabór NOWYCH wniosków!
Chcemy Państwu podać kilka istotnych informacji:
-
Rozpatrywanie i obsługa złożonych wniosków
Wnioski, które zostały zarejestrowane przed decyzją o wstrzymaniu programu, są procedowane bez żadnych zmian. Fundusz nie zaprzestał rozliczać dokumentów, w tym tych związanych z realizacją zakończonych inwestycji.
-
Brak zagrożeń dla przyszłości programu
Zgodnie z informacjami uzyskanymi od MKIŚ i NFOŚiGW program „Czyste Powietrze” zostanie wznowiony 31 marca 2025 roku. Wstrzymanie naboru nowych wniosków ma na celu poprawę skuteczności działania i eliminuje ewentualne nadużycia, co pozytywnie wpłynie na jego funkcjonowanie w przyszłości.
-
Ułatwienia dla beneficjentów
Jak zdeklarował NFORGIW, dla osób, które są w trakcie inwestycji lub ją zakończyli przygotowywane są potencjalne rozwiązania, które uwzględnią dłuższy okres kwalifikowalności kosztów. Zgodnie z zapewnieniami po wznowieniu programu okres kwalifikowalności kosztów będzie obowiązywał od 28.05.2024 r., Takie działanie ma umożliwić składanie wniosków osobom, które nie zrobiły tego przed 28.11.2024 r., a zrealizowały inwestycje. Dodatkowo osoby, które rozpoczną pracę nad inwestycjami w najbliższym czasie będą objęte tym okresem kwalifikowalności.
-
Współpraca z punktami konsultacyjnymi
Punkty konsultacyjne programu funkcjonują nieprzerwanie. Wspieramy mieszkańców gminy w przygotowaniu wniosków o płatność i edukujemy w zakresie przeciwdziałania emisji zanieczyszczeń, a także promujemy program jako kluczowe narzędzie walki o poprawę jakości powietrza.
-
Kontynuacja współpracy z samorządami
Działania Funduszu zapewniają ciągłość finansowania dla uczestników programu, którzy złożyli wniosek przed decyzją o jego okresowym wstrzymaniu.
-
Drugi etap konsultacji i prezentacja założeń nowej odsłony programu Czyste Powietrze.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 9 grudnia rozpoczął konsultacje społeczne projektu nowej odsłony programu priorytetowego Czyste Powietrze. Uwagi można zgłaszać do 27 grudnia 2024 r.
Kluczowe reformy programu obejmują:
- Nowy, czytelny układ programu - podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową
- ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych dla łatwiejszych rozliczeń projektów,
- wzrost wymagań odnośnie klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń,
- odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu,
- obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy
- limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów,
- dotacje dla rzeczywiście najuboższych - wymóg posiadania co najmniej 3 lat przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek), której zapotrzebowanie na energię użytą, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150kWh/m2/rok
- uzyskanie określonego standardu energetycznego - przedsięwzięcie musi prowadzić do zapotrzebowania na energię użytkową nie większą niż 120 kWh/m2.
- aktualizacja progów dochodowych w poszczególnych grupach dofinansowania oraz limity dotacji.