W niedzielę 2 maja 2010 r. po raz XVII odbyło się Święto Kwitnących Sadów połączone z rozpoczęciem sezonu lotniczego na terenie lotniska Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej.
Święto Kwitnących Sadów, czyli gorąca majówka w Gminie Łososina Dolna.
Maj, oczywiście pierwsza niedziela, bez wątpienia Święto Kwitnących Sadów w Gminie Łososina Dolna! Wieloletnia tradycja i renoma nie pozwala nam na to, by imprezy nie zorganizować! „Święto Kwitnących Sadów odbywa się w Łososinie od lat, ponieważ na tym terenie jest najwięcej sadów, w Małopolsce. Większość mieszkańców trudni się produkcją jabłek. Mają sady dbają o ich rozwój i plon”- mówi Wójt Łososiny Dolnej Stanisław Golonka.
To już nasz XVII raz!
Zatem czy świeci słońce, czy pada deszcz wiadomo, że u nas święto jest! ;-)
Tegoroczne świętowanie zaczęliśmy już 1 maja. W sobotę dominowały sporty wodne na Jeziorze Rożnowskim, które pozwoliły uroczyście otworzyć sezon motorowodny i żeglarski. W Tęgoborzy były wyścigi łodzi motorowych i skuterów "O Puchar Wójta Gminy Łososina Dolna". Również o Puchar Wójta rozegrała wyścig flota Optimistów uczestnicząc w Regatach Yacht Clubu PTTK Znamirowice. Zawodnicy w sportowej rywalizacji pokazali klasę i tym samym dowiedli, że taka forma aktywności jest znakomitym sposobem spędzania wolnego czasu. Wszystkim Serdecznie Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Tego dnia można było być także na Imieninach Floriana - patrona strażaków. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Tęgoborzy obchodzili Dzień Strażaka. Święto stało się okazją, aby uhonorować najbardziej zasłużonych strażaków podkreślając ich gotowość do niesienia pomocy w przypadku zagrożeń. Po części oficjalnej strażacy zadbali o gości organizując na zakończenie cześć artystyczną.
Jednak niedziela – 2 maja to dla nas kulminacja.
Święto Kwitnących Sadów oraz Inauguracja Sezonu Lotniczego
w Gminie Łososina Dolna, czyli jak zawsze świetna zabawa!
Ale zanim rozpoczęła się zabawa nie mogło nas ominąć bogactwo duchowe. Przed kościołem parafialnym w Łososinie Dolnej odbył się Koncert Parafialno – Gminnej Orkiestry Dętej, która prezentowała szeroki wachlarz utworów muzycznych o różnorakim brzmieniu i charakterze. Następnie została odprawiona Msza Św. w intencji sadowników i rolników pod przewodnictwem ks. prałata Ryszarda Stasika - Dziekana Dekanatu Ujanowickiego.
Godzina 13.30 to czas by być obecnym na płycie Lotniska Aeroklubu Podhalańskiego. Na scenie prezentuje się Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”. Stowarzyszenie czyli Lokalna Grupa Działania skupiająca 7 małopolskich gmin: Czchów, Gnojnik, Gródek nad Dunajcem, Iwkowa, Laskowa, Lipnica Murowana i Łososina Dolna. Motywem przewodnim obszaru stał się śliwkowy szlak, a charakterystycznym łącznikiem śliwka, będąca symbolem tradycji i kultury mieszkańców. Grupa Regionalna MICHALCZOWA kultywując miejscowe zwyczaje przedstawiła tradycyjne muzykowanie, śpiew i tańce. Kapela dziecięca i młodzieżowa prezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny.
Uroczystego OTWARCIA ŚWIĘTA dokonał Wójt Gminy Łososina Dolna Stanisław Golonka. Pan Wójt powitał wszystkich uczestników i zaprosił do wspólnego świętowania.
Nie zabrakło również Prezesa Aeroklubu Podhalańskiego Andrzeja Saraty, który inaugurował kolejny sezon LOTNICZY. W powietrzu przedsmak akrobacji pokazał nam zdobywca diamentowej odznaki szybowcowej Michał Ombach - przy okazji rozganiając kłębiące się wokół publiczności chmury.
Na scenie mieniły się różnorakie kolory, rozbrzmiewała muzyka Zespołu KUD TENT z Serbii. Goście wykonali program składający się z tradycyjnych piosenek, pełnych ekspresji i dynamiki tańców z wszystkich części Serbii i Bałkanów.
A teraz bardzo ważny i szczególny moment programu. Po raz pierwszy odbyła się ceremonia nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Łososina Dolna. Honorowe Obywatelstwo Gminy Łososina Dolna, jest wyrazem najwyższego wyróżnienia za wybitne zasługi dla Gminy Łososina Dolna, w szczególności w zakresie tworzenia wspólnego dobra, przyczyniania się do rozwoju Gminy lub wspierania jej społeczności. Ten zaszczytny tytuł otrzymali: Prof. dr hab. JÓZEF KUŹMA; Ks. Prałat WŁADYSŁAW PIĄTEK; mgr JERZY ZAJĄKAŁA; Śp. Ks. Prałat JULIAN JUZA. Aktu dekoracji dokonał Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Bolesławem Oleksy.
To bardzo podniosła chwila, której towarzyszyły olbrzymie emocje.
Ale to jeszcze nie koniec podniosłych chwil. Od kilku lat w naszej Gminie wręczamy wyróżnienia nielicznej grupie mieszkańców zasłużonej dla rozwoju Gminy Łososina Dolna. I w tym roku tradycji musiało stać się zadość! Na scenie pojawili się zasłużeni Sadownicy i Działacze, którzy z rąk Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady Gminy otrzymali statuetki oraz dyplomy jako podziękowanie za osobiste zaangażowanie i wkład własnej pracy dla dobra rozwoju naszej małej Ojczyzny – Gminy Łososina Dolna.
Na zakończenie części oficjalnej wystąpił Dziecięcy Zespół Folklorystyczny DFS TURNICKA Liptovska Teplicka ze Słowacji.
Wielkie zamieszanie robił Pan Szczudlarz i jego pomocnik zapraszając tym samym w krainę baśni najmłodszą publiczność. Aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa szukali Wróżki Czasu - za górami, za lasami…hen, hen, aż w końcu znaleźli! Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawił się także majowy deszcz, ale najważniejsze, że nikomu nie zaszkodził, a wręcz przeciwnie przyniósł orzeźwienie.
W programie festynu jeszcze moc atrakcji! ;)
Przed sceną coraz więcej osób! Dlaczego? Łączy ich na pewno zamiłowanie do piłki nożnej, wykonują triki przy pomocy części ciała. Żonglersko – akrobatyczna sztuka, czyli FREESTYLE FOOTBALL! Właśnie dlatego! Krzysiek Golonka półfinalista programu Mam Talent i TGB Team, czyli Franek Potoczek i Paweł Kwit udowodnili po raz kolejny, że Gmina Łososina Dolna posiada wiele talentów.
Pokaz był doskonałym widowiskiem a gromkie owacje podziękowaniem za wyśmienity show.
Kolejna propozycja skierowana była do miłośników dobrego humoru! Kabaret JURKI - "Mimo lekkości scenicznej bardzo poważnie traktują odbiorców, dbając nie tylko o treść ale i formę spektaklu. Oglądający program czują, że to co widzą zostało zrobione specjalnie dla nich.” – tak mówi rodzynek w Jurkach Agnieszka Kozłowska.
Nic dodać nic ująć dało się odczuć po natężeniu śmiechu!
Tak roześmiani witaliśmy na scenie nasze klimaty, czyli Zespół Regionalny JAKUBKOWIANIE. Rodzimy folklor, autentyczne pieśni i tańce regionu lachowskiego sprawiły,że aż nogi same rwały się do tańca!
Niby niski pułap chmur i nie będzie akrobacji?
E tam...u nas nie ma takiej opcji! Ślizgi, pozycja „nożowa”, lot nurkowy, spirala, korkociąg, położenie „plecowe”, a za sterami Łukasz Świderski w Zlin 50. Było na co popatrzeć, do momentu aż nie „zbombardowano lotniska”! Taka niespodzianka dla wszystkich obecnych na festynie! ;)
A na scenie kapela folkowo- rokowa!
CIUPAGA pochodzi „z piyknyj łąckij krainy, bez ktoryj środek Corno Rzycka płynie, a którom otacajom jesce dodatkowo casom spokojne, a casom wariackie Dunajcowe wody. Syćko łokrasone dobrym dowcipem i godkom”. 9 wspaniałych, skrzypce, kontrabas, akordeon i fujarka!
Publiczność szaleje!
Jak jest świetna zabawa to czas zdecydowanie za szybko leci!
I mamy Hit wieczoru – na scenie legendarna grupa "LOMBARD".
To było ostre brzmienie! Koncert był niesamowity! Do tego ten efekt multimedialny! Ukłony dla wokalistów. Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak, liderzy zespołu, porwali publiczność tymi nowymi i tymi wielkimi przebojami m. in.: "Przeżyj to sam", „Szklana Pogoda”, które śpiewała swego czasu cała Polska. Publiczność i zespół rozumieli się perfekcyjnie! I było bis i jeszcze i jeszcze, ale zmieniamy klimat, bo to już pora na muzykę klubową. W swoim żywiole Dj Woytek i najlepsze rytmy z pierwszych list przebojów!
I nawet można było zobaczyć gwiazdy!
Ale to dzięki pięknej fajerwerkowej scenerii.
Impreza trwała do późnych godzin nocnych i tylko najwytrwalsi pozostali do końca. Program festynu był tak bogaty i urozmaicony, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Podczas festynu odbywały się tradycyjnie loty rekreacyjne nad Jeziorem Rożnowskim. Poradnictwa udzielali profesjonaliści z zakresu agroturystyki, sadownictwa, kwiaciarstwa, krzewów ozdobnych oraz artykułów produkcji rolnej. Swoje prace prezentowali twórcy ludowi m.in. garncarze i rzeźbiarze. Każdy mógł zapoznać się z techniką i spróbować swych sił w rzeźbieniu czy lepieniu garnków.
Nie zabrakło również kuchni regionalnej. Na stoisku Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich z Łososiny Dolnej skosztować można było wspaniałych potraw naszego regionu. Szczegółowych informacji "o śliwce" udzielał pracownik biura Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku”. Można było również odebrać szczegółowy kalendarz akcji promocyjnego wydarzenia pod hasłem „Spotkajmy się … na Śliwkowym Szlaku”. Wsparcie branży turystycznej z obszaru Stowarzyszenia to główny cel prowadzonej akcji. „Spotkajmy się … na Śliwkowym Szlaku” to cykl imprez, które odbywać się będą w okresie sierpień – wrzesień 2010, do organizacji których LGD zaprosiła restauracje, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne oraz samorządy z terenu siedmiu gmin należących do Stowarzyszenia. Promowała sie również klasa lotnicza - mundurowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Reymonta z Tęgoborzy do której nabór już ogłoszony!
Dostępne były pyszności na stoiskach gastronomicznych, koniki, zjeżdżalnie i dmuchane zamki dla dzieci. Można było spotkać niejednego słodkiego "Tygryska"!
Ale to jeszcze nie koniec. 3 maja w Michalczowej były „poprawiny”! Międzynarodowe Spotkanie Folklorystyczne pokazało jedność narodów i kultur. „Taniec - jest najwznioślejszą ze sztuk. Jest subtelnym balansem pomiędzy ideałem, a pięknem. Możesz tańczyć wszędzie jeżeli tańczysz Sercem.” I tak właśnie było. Był taniec, muzyka i śpiew. Na scenie prezentowali się Serbowie, Słowacy, Włosi i Polacy. Były podziękowania, dyplomy, okolicznościowe statuetki, słowa uznania, gratulacje.
Kolejne Święto Kwitnących Sadów już za nami. Wspólne Świętowanie, jak to zwykle bywa, minęło bardzo szybko, ale wspomnienia na pewno na bardzo długo pozostaną w naszej pamięci. I wracamy do codzienności po trzech dniach wypełnionych muzyką i świetną zabawą.
Fajnie było!
Już dziś SERDECZNIE ZAPRASZAMY za ROK
Mieszkańców, Gości i Turystów
do Naszej Gminy na XVIII Święto Kwitnących Sadów!!!