XXI Święto Kwitnących Sadów oraz Inauguracja Sezonu Lotniczego w Gminie Łososina Dolna już za nami! W sobotę 3 maja na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej nie zabrakło atrakcji dla wszystkich, którzy zdecydowali się z nami świętować, pomimo niesprzyjającej aury. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.
Tegoroczne Święto Kwitnących Sadów tradycyjnie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Łososinie Dolnej, którą poprzedził koncert miejscowej Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej.
Punktualnie o godz. 14, gospodarz Gminy Łososina Dolna - Wójt Stanisław Golonka powitał wszystkich gości zebranych na płycie lotniska Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej i oficjalnie rozpoczął świętowanie.
Na scenie nie mogło zabraknąć Pana Andrzeja Saraty, prezesa Aeroklubu Podhalańskiego, który dokonał otwarcia sezonu lotniczego.
Najważniejszym punktem oficjalnej części programu było wręczenie wyróżnień dla zasłużonych Działaczy i Sadowników. W tym roku uhonorowano nimi Państwo Alicję i Andrzeja Kocoń, którzy zajmują się ogrodnictwem szklarniowym oraz działacza i społecznika Pana Stanisława Sromka. Niespodziankę sprawiono również Panu Wójtowi Stanisławowi Golonce – został on wyróżniony dyplomem przyjaciela międzynarodowych przewoźników drogowych, a Pan Franciszek Młynarczyk, długoletni Wójt Gminy Łącko, wręczył gospodarzowi naszej gminy góralski kapelusz i ciupagę, gratulując organizacji kolejnego Święta Kwitnących Sadów. W gronie gości, było wielu parlamentarzystów, także europejskich.
Po części oficjalnej na scenie pojawili się goście z Chorwacji – zespół Kuus z Suhopolja, który rozgrzał publikę regionalną muzyką i tańcami. Następnie najmłodsi uczestnicy święta zostali zabrani w podróż do krainy bajek przez Teatr Lalek „Pinokio”, a Tamburmajorki ze Starego Sącza pokazały, że potrafią perfekcyjnie władać buławą, zbierając za swój występ gromkie oklaski. W programie nie zabrakło również prezentacji dorobku kulturalnego naszej Gminy, którą dumnie reprezentował w tym roku Zespół Regionalny Jakubkowianie, prezentując nowości ze swego bogatego repertuaru. Specjalnie na XXI Święto Sadów Jakubkowianie ułożyli pieśń pt.: "Łososińsko dolinecka płorosnięto sadami, kiedyś zwano przez mieszkańców Jakubkowicami”. Warto wspomnieć, że Zespół w tym roku wchodzi w "dorosłość" świętując 18 lat działalności.
Choć niebo nad lotniskiem było pochmurne, nie przeszkodziło to członkom Aeroklubu Podhalańskiego w realizacji kolejnego punktu programu. Publika zadzierała głowy do góry, by zobaczyć podniebne akrobacje w ich wykonaniu.
Na niebie pojawił się również słynny RWD-5 – replika przedwojennej awionetki, którą w maju 1933 r. płk Stanisław Skarżyński dokonał liczącego 3582 km przelotu przez Atlantyk, ustanawiając rekord świata dla samolotów o ciężarze do 450 kg.
Nam również udało się ustanowić podczas tegorocznego święta REKORD – i to nie jeden! Najpierw dziesięć osób, które zgłosiły się do naszego konkursu pn. „Daj się skusić, zostań rekordzistą!”, stanęło w szranki o tytuł rekordzisty Polski w obieraniu jabłek na czas.
Joanna Sieradzka-Stec, Alina Bożyk, Zuzanna Żytkowicz, Grzegorz Matras, Alicja Błachuta, Dominik Mucha, Ewa Wojciechowska, Grzegorz Sieradzki, Rafał Stec oraz Zbigniew Rusnak mieli za zadanie obrać jak najwięcej jabłek w trzy minuty. Rekordzistą został Zbigniew Rusnak, który w wyznaczonym czasie obrał aż 17 jabłek. Zwycięzca, oprócz tytułu rekordzisty otrzymał atrakcyjne nagrody, m.in.: 1000 zł ufundowane przez producenta wody mineralnej Muszynianka, pobyt weekendowy w Hotelu Beskid w Nowym Sączu, lot widokowy od Aeroklubu Podhalańskiego, wejściówkę na tor gokartowy Power Max w Nowym Sączu oraz bilet wstępu do Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali publikacje i gadżety ufundowane przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, serwis Rabat Nowy Sącz oraz sądecki Park Technologiczny MMC Brainville.
Nad przebiegiem konkursu czuwali Maria i Dionizy Zejerowie - sędziowie Polskich Rekordów i Osobliwości, bo wyczyn, którego dokonał Zbigniew Rusnak, zostanie odnotowany w Polskiej Księdze Rekordów!
To jednak nie wszystko!
Tuż po występie zespołu Cliver, który wprawił publikę w dyskotekowy nastrój, przystąpiliśmy do ustanawiania kolejnego rekordu Polski, a mianowicie rekordowego jedzenia jabłek. Wolontariusze rozdali owoce wszystkim chętnym uczestnikom Święta i punktualnie o godz. 18.45 przystąpiono do ustanawiania rekordu. Przedstawiciele komisji „Polskich Rekordów i Osobliwości" doliczyli się 420 osób jedzących jabłka w tym samym miejscu i w tym samym czasie, a następnie wręczyli wójtowi Stanisławowi Golonce potwierdzający wynik dyplom.
Teraz wszyscy z niecierpliwością czekali na występ gwiazdy wieczoru – Patrycji Markowskiej wraz z Zespołem. Piosenkarka nie zawiodła i porwała publikę do wspólnej zabawy, a tuż po wspaniałym koncercie niebo nad lotniskiem rozświetliły fajerwerki. Potem wszyscy chętni mogli się bawić na dyskotece pod chmurką.
Oczywiście nie były to jedyne atrakcje przygotowane dla wszystkich naszych Gości. Przez całą imprezę można było odwiedzić stoiska promocyjne, informacyjne oraz wystawy twórców ludowych, skorzystać z profesjonalnych porad z zakresu agroturystyki, kwiaciarstwa czy artykułów produkcji rolnej, jak również skosztować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych i wesołego miasteczka. Chętni mogli również odbyć lot rekreacyjny nad Jeziorem Rożnowskim jednym z samolotów Aeroklubu Podhalańskiego.
Wspomnieć należy, że jak co roku Świętu Kwitnących Sadów towarzyszyły imprezy dodatkowe. W piątek 2 maja, na Przystani Wodnej w Tęgoborzy odbyły się wyścigi motorowodne o „Puchar Wójta Gminy Łososina Dolna”, niedziela upłynęła zaś pod znakiem kultury i tradycji dzięki Międzynarodowym Spotkaniom Folklorystycznym w Michalczowej.
Dziękujemy wszystkim za tak liczne – mimo niesprzyjającej pogody - przybycie na Święto Kwitnących Sadów i już dziś zapraszamy na wspólne świętowanie za rok! :)
Zapraszamy na FOTORELACJĘ