Przejdź do stopki

Znamirowice

    wyświetleń: 2092

Treść

 

 

Znamirowice to kolejna miejscowość w gminie Łososina Dolna usytuowana nad Jeziorem Rożnowskim. Dostęp do akwenu sprawia, że rozwinęła się ona pod kątem turystycznym. Niezwykle urozmaicona linia brzegowa porośnięta miejscami lasami sosnowo-bukowymi sprawia, że okolice Znamirowic (jak i Tabaszowej) są najbardziej „dzikim” rejonem Jeziora.

Liczne zatoczki są idealnym miejscem do rozbudowy infrastruktury turystycznej – powstały tu ośrodki wypoczynkowe, kempingi, przystanie. Swoistą wizytówką Znamirowic jest Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego i Rekreacji Wodnej YachtClub PTTK „Beskid”, gdzie można m.in. zrobić kurs żeglarski, wypożyczyć jacht, kajak czy deskę z żaglem, dobrze zjeść i przenocować (Więcej: Jezioro oraz Baza turystyczna).

Wartą zobaczenia atrakcją wsi jest most Jana Stacha w przyczółku Zapaść. Wysoka na 13, szeroka na 7,5 i długa na 20 metrów przeprawa jest największą na świecie zbudowaną rękami jednego człowieka. Gospodarz ze Znamirowic budował go trzy lata, udowadniając wszystkim, że nie ma przeszkód, których nie dałoby się pokonać (Więcej: Most Stacha).

Historia

Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od imienia Nieznamir (stąd Znamirowice), zmieniała się i tak: w 1401 – Niesnamirowice, w 1581 – Znamierowice, ale już w 1794 – Znamirowice.

Znamirowice w części należały do dóbr Rożnowa, którym w XIV wieku władali Rożenowie, wiek później Zawisza Czarny, a w XVI wieku - Tarnowscy. Nierozerwalnie ze Znamirowicami związane było Załęże. Załęże Niżne pojawia się w historii w 1410 r., a Załęże Wyżne w 1538 r.

Wieś należała w części do Stanisława Budziszewskiego (posiadłość tabularna) oraz do Tabaszowskiego (właściciela Tabaszowej).

 

Z albumu „Ta ziemia sercu najbliższa” (B. Cetnarowska, S. Golonka, Łososina 2011).

 

 

Na Skróty