Wieś leży w zakolu Jeziora Rożnowskiego, pośrodku półwyspu, który od zachodu rozcina akwen na dwoje. Wioska ścieli się na kilku wzgórzach, odgałęziających się od najwyższego wzniesienia okolicy - Ostrej Góry (455 m ). Rozciąga się więc stąd wspaniała panorama na Jezioro, otaczające je kulminacje Dąbrowskiej Góry, Zawala, Majdanu czy Kobylnicy, jak również pobliskie miejscowości.
Tabaszowa, ze względu na swoje położenie nad Jeziorem Rożnowskim, jest miejscowością rozwiniętą turystycznie. Na jej terenie znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. (Więcej: Jezioro oraz Baza turystyczna)
Atrakcją historyczną Tabaszowej jest zabytkowy drewniany kościółek p.w. św. Mikołaja z 1753 r., który został tutaj przeniesiony w 1982 r. z Tęgoborzy (Więcej: Kościół w Tabaszowej). Kilka lat później Tabaszowa stała się samodzielną parafią, wydzieloną z parafii Tęgoborze. Obok zabytkowej świątyni biegnie niebieski szlak turystyczny z Rożnowa przez Tabaszową, Znamirowice, Just, Rojówkę i Skrzętlę na górę Jaworz (921 m n.p.m.).
W miejscowości znajduje się Szkoła Podstawowa oraz Remiza OSP, której patronuje oczywiście św. Florian. Od 2005 r. we wsi działa klub piłkarski "Tabaszovia".
Historia:
„Początki Tabaszowej (z Witkówką) sięgają 1428 roku. Była to wieś szlachecka. Jak podają źródła historyczne właścicielem Tabaszowej był Adam Tabaszowski, który jednocześnie posiadał swoje łany w Rąbkowej i Znamirowicach.”
Z albumu „Ta ziemia sercu najbliższa” (B. Cetnarowska, S. Golonka, Łososina 2011).