Przejdź do stopki

Bezpieczne place zabaw – komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i UOKiK

Bezpieczne place zabaw – komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i UOKiK

Szanowni Państwo,

z nadejściem wiosny place zabaw stają się popularnym miejscem rekreacji dla dzieci. GINB wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina zarządcom i właścicielom placów o konieczności ich skontrolowania. Bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników jest bezpośrednio zależne od właściwego stanu technicznego urządzeń na placach zabaw. 

 Priorytetem jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom korzystającym z tych przestrzeni.  


Apel
W tym roku wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypominam
zarządcom i właścicielom placów zabaw o konieczności ich kontrolowania.

To miejsca, które wymagają szczególnego nadzoru poprzez systematyczne kontrole i przeglądy. Tylko regularne działania prewencyjne mogą skutecznie zapobiec niebezpiecznym wypadkomi innym niepożądanym zdarzeniom.

Działania GUNB 

- Przypominamy właścicielom i zarządcom o konieczności zapewniania odpowiedniego stanu technicznego urządzeń na placach zabaw. Robimy to wraz z rozpoczęciem wiosny, bo w tym czasie miejsca te są coraz intensywniej eksploatowane, co prowadzi do zużycia i uszkodzenia dostępnych tu urządzeń. Dla bezpieczeństwa najmłodszych w tym roku łączymy siły z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wspólnej akcji informacyjnejDorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Bezpieczna zabawa i szczególna dbałość o odpowiedni stan techniczny urządzeń udostępnianych na placach zabaw to obowiązek ich właścicieli i zarządców. Wymaga to:

  • systematycznych kontroli okresowych i przeglądów technicznych,
  • realizacji zaleceń, które mogą być formułowane w ich wyniku.

Obowiązki właścicieli i zarządców placów zabaw

Obowiązek utrzymania obiektów budowlanych, w tym obiektów małej architektury, które znajdują się m.in. na placach zabaw, w należytym stanie technicznym wynika z ustawy – Prawo budowlane. Tak samo jak zapewnienie ich bezpiecznego użytkowania.

Wszelkie urządzenia dostępne na placach zabaw należy:

  • użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska,
  • utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, oraz nie dopuszczać do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej.

Szczegółowe wymagania znajdują się w Polskich Normach z grupy PN-EN 1176 i PN-EN 1177.

Zobowiązują one właścicieli i zarządców do przeprowadzania regularnych kontroli.

Obiekty małej architektury

Na terenie placów zabaw do obiektów małej architektury zaliczamy na przykład:

  • piaskownice,
  • huśtawki,
  • drabinki,
  • karuzele,
  • bramki,
  • urządzenia wspinaczkowe,
  • zjeżdżalnie.

Powyższe wymienione obiekty przeznaczone do zamontowania na placu zabaw podlegają unormowaniom dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE).

Źródło:  https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/bezpieczne-place-zabaw-komunikat-glownego-inspektora-nadzoru-budowlanego-i-uokik