Przejdź do stopki

Gminne obchody Święta Niepodległości - 11 listopada 2024

    wyświetleń: 488
Gminne obchody Święta Niepodległości - 11 listopada 2024

Treść

Gminne obchody Święta Niepodległości, które w tym roku odbyły się w Tęgoborzy, zorganizowali: Wójt i Rada Gminy Łososina Dolna, Szkoła Podstawowa im. mjr. pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy oraz parafia p.w. św. Stanisława BM w Tęgoborzy.

Rozpoczęła je uroczysta Msza święta w kościele parafialnym, w której liturgię włączyli się nauczyciele, orkiestra OSP Tęgoborze i chór parafialny. Podczas kazania ksiądz proboszcz Stanisław Berdzik przypomniał, jakie są obowiązki każdego katolika wobec Ojczyzny.

Po Mszy świętej uczestnicy udali się pod Krzyż Legionowy upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty pochód prowadzony był przez orkiestrę, poczty sztandarowe i wielką biało-czerwoną flagę niesioną przez członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Podczas pochodu dzieci ze szkoły podstawowej rozdawały zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane biało-czerwone chorągiewki.

Pod krzyżem odśpiewano hymn narodowy, odczytano również apel poległych i modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny. Potem nastąpiło złożenie wiązanek i zniczy przez liczne delegacje.

Kwiaty złożyli: Wójt Gminy wraz z Zastępcą, Przewodniczący Rady Gminy wraz z Wiceprzewodniczącą Rady, Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego wraz z Radną Powiatu Nowosądeckiego, delegacje posłów na Sejm RP, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna, Dyrektorzy Szkół Podstawowych, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. mjr. pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy, delegacja z przedszkola Bajka z Tęgoborzy, delegacja straży pożarnej na czele z Komendantem Gminnym OSP,  delegacja z sołectw na czele z Przewodniczącą Sołtysów, delegacje sołectw Tęgoborze, Michalczowa i Stańkowa, delegacja Koła Gospodyń Wiejskich z Tęgoborzy, przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych „Galicja”, delegacja Aeroklubu Podhalańskiego, delegacja Koła Łowieckiego „Łoś”, delegacja Banku Spółdzielczego w Łososinie Dolnej, delegacja z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, delegacja Spółdzielni Handlowo-Usługowej w Łososinie Dolnej, delegacja liturgicznej służby ołtarza.

Kolejny punktem programu była akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. mjr. pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy pod kierunkiem nauczycieli. Przedstawiono barwny montaż słowno-muzyczny pt. „Ojczyzna” wykonany przez uczniów, zespół wokalno-muzyczny "Stokrotki" i chór parafialny z Tęgoborzy. Szczególne wrażenie zrobiła na licznie zgromadzonych gościach piękna „Modlitwa o pokój” w interpretacji absolwentki szkoły podstawowej w Tęgoborzy, pani Katarzyny Chełmeckiej z towarzyszeniem zespołu "Stokrotki".

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. mjr. pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy Pani Beata Dudek podziękowała wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i świętowanie tego wyjątkowego dnia.

Kolejno zabrał głos Wójt Gminy Pan Adam Wolak, który na wstępie swojego przemówienia przywitał wszystkich przybyłych, podziękował przybyłym za obecność, a współorganizatorom podziękował za organizację obchodów święta niepodległości w naszej gminie. Złożył podziękowanie pocztom sztandarowym i delegacjom oraz wszystkim, którzy byli włączeni w organizację i uświetnienie obchodów. Następnie przypomniał uczestnikom obchodów, iż 106 lat temu, 11 listopada 1918 roku, w momencie szczególnym dla narodów Europy, gdy kończyła się I Wojna Światowa Polska powróciła na mapę Europy.

Podkreślił, że dziś wszyscy składamy hołd tym, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego i poprosił, aby wartości przekazywane młodemu pokoleniu stały na straży godności naszego narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców. Zaapelował, abyśmy byli dumni z naszej ojczyzny i z tego, że jesteśmy Polakami. Na koniec przemówienia zacytował wielkiego rodaka Papieża Polaka św. Jana Pawła II, którego słowa są do dzisiaj aktualne „Nigdy więcej wojny! To pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”.

Głos zabrał kolejno dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, pan Tomasz Kosecki, który zwrócił uwagę na znaczenie i wartość pojęcia „niepodległość”.

Wystąpienia gości zakończyły oficjalną część uroczystości, której celem było uczczenie narodowego święta oraz kształtowanie postaw patriotycznych, szczególnie u dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Na Skróty