Przejdź do stopki

Klub Kreatywnego Seniora w Tęgoborzy

    wyświetleń: 210
Klub Kreatywnego  Seniora w Tęgoborzy

Treść

Dnia 6 listopada 2024 r. odbyło się spotkanie seniorów, na którym oprócz kawy, ciastka i rozmów wykonywaliśmy  biało-czerwone kotyliony. Zbliża się Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości i w ten sposób chcieliśmy przyłączyć się do uczczenia  tego święta. W tym roku gminne uroczystości odbędą się w Tęgoborzy. Kotyliony zostaną przekazane uczniom SP w Tęgoborzy, którzy przygotowują akademię na tę uroczystość. 

Warto w tym miejscu przypomnieć trochę historii i przedstawić polskie drogi do niepodległości.

Po 123 latach nieobecności na mapach politycznych, Polska odzyskała niepodległość. Pięć pokoleń rodaków walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji. Zaborcy robili wszystko, by ograniczyć język, wymazać tradycję  i zniszczyć polską kulturę.

Wreszcie w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części naszego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Przez cały okres niewoli nasi ojcowie i dziadowie chwytali za broń, zbrojnie starali się odzyskać wolność i niepodległość. Po upadku I Rzeczypospolitej, stanęli u boku Napoleona i wierzyli, że wspólnie pokonają zaborców. W XIX wieku przez nasze ziemie przetoczyły się powstania narodowe – listopadowe 1830 r., krakowskie 1846 r., Wiosna Ludów- 1848-1849, styczniowe -1863 r. Jednak sojusz trzech zaborców udaremniał wszelkie próby. W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej. Koniec I wojny światowej i rozpad trzech mocarstw zaborczych zmienił oblicze polityczne Europy. Jednak wolność nie dana jest na zawsze. W 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Mimo ogromnego wkładu Polaków w walkę z państwami faszystowskimi, decyzją mocarstw Polska dostała się po wpływy ZSRR na kolejną okupację. Naród nie pogodził się z tym losem.

W latach PRL-u robotnicy organizowali się i domagali lepszych warunkach pracy, płacy, zniesienia cenzury. Należy pamiętać o wystąpieniach w Poznaniu 1956 r, wydarzeniach grudniowych na Wybrzeżu w 1970 r.  w Ursusie i Radomiu w 1976 r. Dopiero wielki ruch solidarnościowy 1980 r., wybór Karola Wojtyły na Papieża w 1978 r., powstanie „Solidarności” – te działania powoli kruszyły blok komunistyczny. Niestety znów  powstrzymano ten zryw, ponieważ  Wojciech Jaruzelski wprowadził w 1981 r. stan wojenny w naszej Ojczyźnie.  Dopiero „Jesień Ludów” lat 1989- 90  czyli wydarzenia w Polsce i krajach bloku wschodniego zmieniły oblicze tej ziemi, tak jak wołał Jan Paweł II podczas I pielgrzymki do Polski w 1979 r. „I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi”.

Niech to krótkie przedstawienie wydarzeń historycznych przyczyni się do budowania świadomości szczególnie młodych  a rolą nas seniorów jest opowiadanie tych dziejów naszym wnukom – „Bo narody, które tracą pamięć -tracą życie”.

Autor: Irena Basta

Na Skróty