Przejdź do stopki

Iskry Niepodległej - widowisko multimedialne

    wyświetleń: 98
Iskry Niepodległej - widowisko multimedialne

Treść

Jestem „Iskrą Niepodległej”! Tak mogą powiedzieć o sobie wszyscy widzowie, którzy obejrzeli mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa”. Przez dwa dni (13 -14 września 2024r.) na placu Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna podziwiało ekspozycję prawie 500 osób.

Spektakl pokazał sylwetki wybitnych Polaków, którzy dzięki swoim wynalazkom, odkryciom czy osiągnięciom sportowym sławią imię Polski w świecie. Dzięki swojej pasji i doświadczeniu dzisiaj z wynalazków korzysta cały świat. Pokazano bohaterów tworzących naszą codzienność, ich sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia. Mogą być oni inspiracją dla każdego. 

Narratorem opowieści, którą można było usłyszeć w naczepie jest cyfrowa postać poruszająca się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. Z nią można udać się w podróż poznając losy wynalazców takich jak: Ludwik Hirszfeld, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego; Jan Czochralski, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych; Irena Sendlerowa, działaczka społeczna, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej; Wanda Rutkiewicz najwybitniejsza na świecie himalaistka, która stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2; Mieczysław Bekker, który współpracował z NASA przy technologiach kosmicznych czy Jan Szczepanik, konstruktor kamizelki kuloodpornej, która uchroniła króla Hiszpanii przed zamachem.

W piątek prawie wszystkie Szkoły Podstawowe z terenu naszej gminy uczestniczyły w tym niecodziennym wydarzeniu. Młodzież po wyjściu z multimedialnej naczepy była pod wielkim wrażeniem. Świat poznawany w pełnym zachwycie i wszystkimi zmysłami. Nowoczesne technologie i design dopełniły całości i na pewno na długo pozostaną w pamięci. Specjalnie wykreowane grafiki czy stół, który wszystkim pozwolił wytworzyć iskry i aktywować energię, dają poczucie namiastki kosmosu. Opiekunowie grup byli bardzo zadowoleni z tej kreatywnej lekcji historii bohaterów Iskier Niepodległej. 

Całości dopełniły cenne eksponaty:

  • Piłka z podpisami reprezentantów Polski w siatkówce – Mistrzów Europy z 2023 roku, •
  • Kolce lekkoatletyczne Natalii Kaczmarek – mistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej podczas IO w Tokio 2020, 
  • Order Orła Białego, • Order Virtuti Militari
  • Kamizelka kuloodporna opracowana przez Jana Szczepanika,
  • Chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.

Prezentację zobaczyli również Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Pan Marek Pławiak, Zastępca Wójta Gminy Pan Mariusz Karpierz, Zespoły Regionalne, Koła Gospodyń Wiejskich, Seniorzy z Klubu Seniora oraz wszyscy zainteresowani Mieszkańcy naszej Gminy i okolic.

Trasa "Iskier Niepodległej" w Gminie Łososina Dolna okazała się wielkim sukcesem. Jednak nie znaleźlibyśmy się na tej trasie bez inicjatywy, motywacji i zaangażowania Pani Ireny Pławiak .

„Cieszę się, że widowisko „Iskry Niepodległej” miało tak fantastyczny odbiór. Wspaniale, że tak dużo osób odwiedziło naczepę (mimo tych trudnych warunków pogodowych).Ten spektakl odgrywa w procesie dydaktycznym bardzo dużą rolę. Jest rozwojowy i jest to inwestycja w naszą kulturę, nasze dziedzictwo, naszą przyszłość” - reasumuje Pani Irena Pławiak, nauczyciel, pedagog.

Inicjatorka tego niecodziennego wydarzenia przekazuje serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Łososina Dolna Panu Adamowi Wolakowi, Pani Monice Sowa Dyrektor CKiP Gminy Łososina Dolna za umożliwienie realizacji projektu. Dziękuje również Pani Marzenie Bochenek i Dominikowi Dziedzic, którzy z zaangażowaniem włączyli się w przygotowania i organizację. Podziękowania należą się także załodze „Iskier Niepodległej”, którzy byli z nami przez te dwa dni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na fotorelację.

Na Skróty