Przejdź do stopki

Oficjalna Wizyta Delegacji Gminy Łososina Dolna w Debreczynie

    wyświetleń: 174
Oficjalna Wizyta Delegacji Gminy Łososina Dolna w Debreczynie

Treść

W dniach 18-19 grudnia 2023 roku przedstawiciele Gminy Łososina Dolna - Wójt Andrzej Romanek, Radny Rady Gminy Sławomir Bryniak,  Sołtys Zawadki Andrzej Sromek, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Monika Sowa oraz Zespół Regionalny "Jakubkowianie" - reprezentowali gminę podczas wizyty w Debreczynie (Węgry).

W październiku 2023 roku członkowie Stowarzyszenia Huzarów z Debreczyna odwiedzili Gminę Łososina Dolna. Przyjechali do miejscowości Zawadka, aby zobaczyć na własne oczy miejsca w których rozegrały się wydarzenia zapisane w ich kronikach. 

W 1914 roku mieszkańcy Zawadki udzielili schronienia 28 Huzarom ratując ich przed rosyjskim pojmaniem, niewolą i być może śmiercią. Podczas tego spotkania Wójt oraz Sołtys Zawadki otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Debreczynie wystosowane przez wiceburmistrza, Istvána Puskása.

W trakcie pobytu w Debreczynie, część delegacji miała okazję spotkać się z wiceburmistrzem Istvánem Puskásem, a druga część z dyrektorem zarządzającym Hajdú Gabona Zrt., Zoltánem Lakatosem. Kluczowym elementem było spotkanie z burmistrzem Debreczyna. Burmistrz László Papp przyjął delegację z Gminy Łososina Dolna wraz z członkami Stowarzyszenia Huzarów.

Wójt Andrzej Romanek wyraził wdzięczność za pamięć o wydarzeniach z czasów I wojny światowej oraz za wolę przekazywania historii następnym pokoleniom. László Papp podziękował za uratowanie 28 Huzarów i zapewnił o kontynuacji współpracy.

-"To niezwykłe i bardzo krzepiące, że po tylu latach ludzie wciąż pamiętają o mieszkańcach Zawadki, którzy uratowali węgierskich Huzarów przed rosyjską niewolą, a może i śmiercią. Oni ocalili życie Huzarom, zaś potomkowie Huzarów, ocalili pamięć o odwadze naszych rodaków. Co istotne, chcą aby pamięć o tym wydarzeniu odżyła i u nas oraz przetrwała dla kolejnych pokoleń i w tym celu mają zamiar ufundować pamiątkową tablicę i obelisk. Wojna ma swoje brutalne oblicze, ale to wydarzenie pokazuje, że nawet w takich okolicznościach, wykazując się odwagą, czy wręcz heroizmem, można pokazać na czym polega istota człowieczeństwa. Możemy być dumni z tego, że nasi przodkowie byli ludźmi wielkiej odwagi i wielkiego serca" – podkreśla Andrzej Romanek, wójt gminy.

Miejsce, gdzie uratowano 28 debreczyńskich Huzarów podczas pierwszej wojny światowej, zostanie upamiętnione tablicą z napisem w języku węgierskim i polskim.

Muzyka Zespołu Regionalnego "Jakubkowianie" wystąpiła kilkakrotnie, prezentując folklor naszego regionu.

Serdecznie dziękujemy władzom Debreczyna, członkom Stowarzyszenia Huzarów, przedstawicielom Polonii oraz Samorządu Polskiego w Debreczynie za serdeczne przyjęcie i gościnność podczas naszej wizyty.

Na Skróty