Przejdź do stopki

Duże środki pozyskane na wymianę pieców w naszej gminie

    wyświetleń: 639
Duże środki pozyskane na wymianę pieców w naszej gminie

Treść

WYMIEŃ KOCIOŁ WĘGLOWY NA GAZOWY LUB BIOMASĘ Z MOŻLIWOŚCIĄ UZYSKANIA DOTACJI    

Wójt Gminy Łososina Dolna informuje, iż Uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego nasza gmina otrzymała dofinansowanie na realizację  projektu pn. „Ograniczenie niskiej emisji w Gminie Łososina Dolna poprzez wymianę kotłów węglowych na nowoczesne kotły gazowe i biomasowe”.

Kwota pozyskanych środków to aż 2 338 906,83 złote.

Projekt obejmuje działania związane z wymianą źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych spalających paliwa stałe, na kotły gazowe oraz spalające biomasę (pellet).

Zgodnie z  projektem przewiduje się wymianę 155 starych kotłów na paliwa stałe (kopciuchów) na 126 kotłów gazowych i 29 kotłów na pellet, oraz prace termomodernizacyjne w 5 budynkach, o ile wskażą na to przeprowadzone audyty energetyczne oraz zidentyfikowane zostaną problemy właścicieli związane z ubóstwem energetycznym, rozumianym jako trudna sytuacja materialna.

Zgodnie ze stanowiskiem Instytucji Zarządzającej RPO WM, aby zapewnić możliwość finansowego rozliczenia oraz zamknięcia programu operacyjnego, rzeczowa i finansowa realizacja projektu dofinansowanego w ramach RPO WM powinna się zakończyć najpóźniej do dnia 30 czerwca 2023 r.

Mieszkańcy zainteresowani wymianą starych kotłów (tzw. kopciuchów) mogą składać deklarację/ankietę udziału w projekcie w terminie do 28 lutego 2022 roku, w Urzędzie Gminy w Łososinie Dolnej (dziennik podawczy). W pierwszej kolejności uwzględniane będą deklaracje złożone do wniosku z 2018 roku, w przypadku potwierdzenia udziału w projekcie, a nowe deklaracje według kolejności wpływu. Zgodnie z regulaminem konkursu przeprowadzane będą oceny energetyczne budynków, dla których zostały przyjęte minimalne standardy efektywności energetycznej (wymienione są w ankiecie/deklaracji w części „oświadczenia”).  Budynki  które nie będą spełniać wymogów będą musiały mieć przeprowadzone prace termomodernizacyjne w okresie realizacji projektu. Mieszkańcy w oparciu o wyniki ocen energetycznych, przede wszystkim po uzyskaniu informacji o ewentualnym zakresie wykonania prac termomodernizacyjnych do jakich będą zobowiązani,  będą  ostatecznie podejmowali decyzję o uczestnictwie w projekcie.

 Maksymalna kwota dofinansowania:

  • dofinansowanie na nowe urządzenie grzewcze w maksymalnej wielkości nie więcej niż 8 000,00 zł na kocioł; w przypadku budynku jednorodzinnego,
  • dofinansowanie do instalacji wewnętrznej w maksymalnej wysokości nie więcej niż 6 000,00 zł; w przypadku budynku jednorodzinnego.

Kotły na biomasę muszą być 5 klasy i spełniać wymagania ekoprojektu. Lista kotłów spełniających wymagania znajduje się na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

„Bardzo się cieszę z pozyskanych środków. Stwarza to ogromną szansę na poprawę jakości powietrza w naszej gminie. To jakim powietrzem  będziemy oddychać  zależy od nas wszystkich. My staramy się wesprzeć mieszkańców w ich działaniach związanych z wymianą starych pieców na nowoczesne i ekologiczne. Niedawno zatrudniliśmy ekodoradcę, aby mieszkańcy mogli skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, tj. rządowego programu na lata 2018 – 2029, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła (pieców) i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Pozyskane 2 338 906,83 zł. to dodatkowe środki tym razem z Małopolski, które musimy wykorzystać i rozliczyć najpóźniej do dnia 30 czerwca 2023 r. W sumie mieszkańcy naszej gminy mogą teraz skorzystać z jednego z dwóch źródeł finansowania wymiany pieców. Nie czekaj! Z dotacją możesz wymienić piec na ekologiczny i żyć w zdrowej atmosferze” – podkreśla wójt gminy Andrzej Romanek.

 

   

Na Skróty

Pliki: