Aktualności
Treść
Barszcz Sosnowskiego jest to roślina niebezpieczna szczególnie latem. Sok barszczu jest parzący, a sama roślina trująca i silnie alergizująca. Dlatego tak ważne jest, byśmy nie dotykali barszczu Sosnowskiego, gdyż może być śmiertelnie niebezpieczny.
Barszcz występuje już prawie w całym kraju. Spotkać go można na łąkach, w przydrożnych rowach i na polach. Sprawdźmy mapę przed wyjazdem na wakacje i uważajmy!
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Rośliny właśnie zaczynają kwitnąć. Nie sposób ich pomylić z żadną inną rośliną – barszcze dochodzą do 4 metrów wysokości, a główny kwiat, zwany baldachem, może mieć rozpiętość nawet 70 cm i przypominać nieco kwiaty kopru.
Walka z barszczem jest niezwykle trudna, bo jest to roślina znakomicie przygotowana do przetrwania w każdych warunkach. Barszcz należy ścinać w chłodne dni, w rękawiczkach oraz ubraniu ochronnym zakrywającym całe ciało. Zachowując środki ostrożności (m.in. rękawice) należy zwalczać (niszcząc młode rośliny): - chemicznie: Roundupem lub mieszanką Basty i Chwastox lub Arsenalem 250 Si; - mechanicznie: wycinanie roślin łopatą poniżej szyjki korzeniowej.
Należy stosować szczególne środki ostrożności!
Należy spodziewać się zapalenia skóry, pojawią się pęcherze, może dojść do zapalenia spojówek. Problemy skórne przypominają oparzenie, proces gojenia jest trudny i długotrwały.
- Mapę można znaleźć TUTAJ
- Wszystkie informacje można znaleźć na: barszcz.edu.pl